Materiály a ich ošetrovanie

Čalúnený nábytok v domácnosti

Neexistujú dve rovnaké domácnosti, ktoré by využívali čalúnený nábytok rovnakým spôsobom a preto je dôležité všimnúť si, ako je nábytok využívaný. Jedná sa o domácnosť s detmi, psami, mačkami a častými návštevami? V tomto prípade sú molitan a poťahy rýchlejšie opotrebované, ako keby šlo o domácnosť s jednou osobou, ktorá čalúnený nábytok využíva menej. Každý nábytok je ovplyvnený slnečným svetlom a aj akýkolvek materiál s vysokou odolnosťou farieb môže vyblednúť. Preto by mal byť každý nábytok chránený pred priamym slnečným svetlom. Záclony a podobná ochrana pred slnečným žiarením je hlavne vyžadovaná v zimnom čase, keď je Slnko nižšie a svieti priamo do domu. Keď sedíme alebo ležíme na nábytku, naše telá prichádzajú do blízkeho kontaktu s povrchovou plochou. Pot môže ovplyvniť kožu a látku, a niektoré lieky môžu zvýšiť vylučovanie potu a zmenit jeho zloženie. Množstvo rodín sa stravuje v obývacích izbách na pohovkách. Mali by sme sa vyhnúť zvyškom potravy na povrchu pohovky, pretože aj malé množstvo tukov môže spustit proces rozkladu. Zvoľte si poťahy, ktoré sú trvanlivé, s odolnosťou voči svetlu, ktoré sa neošúchajú a zabezpečte najlepšiu starostlivost o kožu a látku. Pamätajte si horeuvedené skutočnosti a vždy sa presvedčte, že Váš čalúnený nábytok je správne čistený.

SlovSofa - kvalitné slovenské sedacie súpravy

Výplňový materiál

Nozag pružiny a oceľové pružiny sa používajú s výplňou vyrobenou z polyéterovej alebo polyuretánovej peny a vláknitej vaty. Vankúše môžu byť vyplnené penou, granulátom, vatou, perím alebo kombináciou týchto materiálov. Jedna z týchto kombinácií, konkrétne Polydun, môže mať pri použití vo vankúšoch mierne kratšiu životnosť ako ostatné typy vankúšovej výplne. Výplň nemusí byt udržiavaná, ale môže byť vysávaná, ak je to potrebné. Všetky výplne sa používaním menia, preto otáčajte vankúše dookola ak je to možné a nesadajte si vždy na to isté miesto, čo umožní výplni usadit sa rovnomernejšie v celej oblasti sedenia a nebude dochádzať k zmene tvaru používaním. Pokiaľ bude výplň vystavená silnému opotrebeniu, napr. spôsobené tažkými ľuďmi, alebo neustálym používaním v priebehu dňa, mala by byť zvolená tvrdšia výplň s dobrou schopnosťou pretvárnenia. Požiadajte Vášho sprostredkovateľa nábytku o radu. Veľa voľných vankúšov by malo byť potriasaných, aby sa predišlo zosunutiu výplne, toto sa vzťahuje predovšetkým na perie, ktoré nemá nosnosť. Spýtajte sa Vášho dodávateľa nábytku na správne zaobchádzanie. Dávajte pozor pri čalúnenom nábytku bez voľných vankúšov na to, že pri používaní sa môžu vyskytnút menšie pokrčenia na koži alebo látke.

Nábytkový textil všeobecne

Pri čistení škvŕn z poťahových látok sa musí postupovať opatrne. Prostriedky na čistenie škvŕn môžu byť použité len po prvom skúšaní na menej viditeľnom mieste látky. Fľakom sa môžeme vyhnúť opatrným trením krúživými pohybmi dovnútra smerom k škvrne. Nikdy nepoužívajte prostriedky na čistenie škvŕn pokial sa nachádza priamo pod povrchom latexová pena (penová guma). POZOR! Nikdy nepoužívajte roztoky, nakoľko tieto môžu rozložit dolný materiál nábytku. Tmavé farby môžu zasiahnúť biele látky, pokiaľ sa trú navzájom o seba. Vyhnite sa napríklad kontaktu nových kožených nohavíc s bielou látkovou sedačkou alebo tmavej vlnenej sedacky s bielym oblečením. Ochrana látky textilným protektorom zvýši odolnosť látky voči škvrnám.

SlovSofa - kvalitné slovenské sedacie súpravy

Nábytkový textil

  • Konfekčná vlna, napr. Joy – vďaka svojej elasticite, odolným a nečistotám odpudivým vlastnostiam je vlna jedným z najlepších materiálov na výrobu nábytkového textilu. Napr. okamžite odstránený popol z cigarety zanechá len malú stopu, ktorá môže byť zotretá alebo vybrúsená. Spočiatku sa môžu pri vlne na povrchu uvoľniť nadbytočné vlákna. Tento „pilling“ však nemá žiaden vplyv na kvalitu.
  • Ľan, napr. Estell – ľan je vhodný vďaka svojej odolnosti voči opotrebovaniu zvlášť pre tvrdé čalúnenia, na mäkkých čalúnených sedadlách sa ale môžu vytvárať pokrčenia, ktoré môžu viesť k pretrhnutiu poťahovej látky, nakoľko vlákna neodolávajú zlomom. Ľan je ľahko znečistiteľný, okamžite odstránený popol z cigarety zanecháva malú dieru v poťahu.
  • Bavlna – bavlna je značne trvanlivá, ale vytlačené vzory nie sú veľmi odolné voči oderu a slnečnému žiareniu. Hrubšie látky ako džínsovina spôsobujú rýchle opotrebenie. Bavlna nie je ideálna pre nábytok vystavený častému slnečnému žiareniu alebo častému používaniu. Špeciálne brúsená bavlna by mala byť použitá len pri nábytku, ktorý je určený na menej časté používanie. Bavlna ja citlivá na nečistoty a mala by byť chránená proti znečisteniu (odpudzovačmi nečistôt). Dávajte pozor pri čistení bavlny, nakoľko môže dôjst k zmene farieb. Prečítajte si inštrukcie ošetrovania pred praním odstránitelných poťahov. Pokial nie sú k dispozícii žiadne inštrukcie, látka nemôže byt praná. Veľmi málo nábytkových látok odoláva praniu.
  • Syntetické vlákna, napr. Dawson, Gaia, Gibbs a Hunter Polyester, nylon, polypropylén a polyamid sú všeobecne trvanlivé a jednoduché na udržiavanie. Popol z cigarety odstránený okamžite spôsobí zanechanie malej diery v poťahu. Nábytkové poťahy s vláknami, napr. velúr, zdá sa menia farbu keď naň svetlo svieti z rôznych smerov. To isté sa môže stať, ked je vlákno zatlačené dolu. Toto je prirodzené pre tieto látky a nie je to chybou. Vlnený velúr má lepšiu schopnosť pretvárnenia ako väčšina syntetických velúrových látok. Zmeny farby sú trikmi svetla a neovplyvňujú trvanlivosť.
  • Mikrovlákna, napr. Melange, Alcantara, Jasminn a Alfatex – mikrovlákno sa predáva pod rôznymi menami, napr. Melange, Alcantara, Jasminn a Alfatex. Dávajte pozor, aby ste neoslabovali mikrovlákno vystavovaním vlhkým podmienkam a vyhnite sa treniu alebo brúseniu pri čistení škvŕn. Látka môže byť vysávaná a ak je to potrebné čistená. Tekutiny ako alkohol, víno, pivo, káva, mlieko a čaj môžu byť odstránené použitím absorpčnej kuchynskej papierovej utierky a vyčistené jemne mydlovou vodou. Čokoláda a podobné môžu byť odstránené namočením nečistoty špongiou ponorenou do jemne mydlovej vody (voda a bezfarebná tekutina na umývanie riadu). Džem alebo sirup môžu byť odstránené lyžicou a potom vyčistené teplou vodou. Tráva a rastlinné nečistoty sa odstraňujú špongiou a teplou vodou, aby sa absorbovala nečistota a potom čistenie jemnou mydlovou vodou. Existujú čistiace služby, ktoré ponúkajú špeciálne čistenie nábytkových poťahov, ale najprv sa uistite, že sa látka nezmrští.
SlovSofa - kvalitné slovenské sedacie súpravy

Nábytková koža

Koža je prírodným produktom. Je preto celkom prirodzené, že efekty na povrchu počas života zvieraťa sa objavujú ako „črty“ na upravenej nábytkovej koži. Vzhľad povrchu kože a jeho charakteristika taktiež závisí od toho, z akej časti zvieraťa koža pochádza a akým podmienkam bola vystavená. Brúsenie kože na zabránenie tým najvýraznejším nepravidelnostiam môže značne zvýšiť cenu kože, alebo koža môže byť potiahnutá a zafarbená, čo však robí kožu mierne tvrdou a viac podobnú umelej koži, a zároven menej jemnú. Obvykle sa výrobca snaží umiestniť najnápadnejšie nepravidelnosti do zadnej časti alebo na vonkajšiu stranu nábytku. Nepravidelnosti sú preto prirodzené a nejedná sa o chyby, zahŕňajú: rezné rany alebo škrabance spôsobené vetvičkami, tŕňmi alebo ostnatým drôtom. Pokiaľ sú takéto rany uzatvorené, nepredstavujú oslabenie kože. Zvrásnenie sa môže odlišovať od zvieraťa k zvieraťu. Tieto zvrásnenia môžu byť vytvorené pri upravovanej koži a zvýraznené ako znak prírodného produktu. Zápaly spôsobené napríklad hnojivom, plesňou a lišajami môžeme vidieť na množstve zvierat. Tieto znaky na kúsku upravenej kože sú znakom pravej kože v protiklade so syntetickou kožou, ktorá má pravidelnú štruktúru. Koža môže pochádzať buď z kráv alebo byvolov. Byvol má drsnejšiu štruktúru a početnejšie variácie vo výzore. Každá koža by mala byť chránená proti slnečnému žiareniu a vysokým teplotám. Nábytok držte v dostatočnej vzdialenosti od okien smerujúcich na juh a západ, piecok, radiátorov atd. Koža má tendenciu byť menej odolná slnku ako látka, mierne anilínová koža je najnáchylnejšia vplyvom slnečného žiarenia. Tuk rozkladá kožu rovnakým spôsobom ako rozkladá látku. Vyhnite sa preto zvyškom jedla alebo padaniu omrviniek z potravín s obsahom tuku.

  • By-cast koža, napr. Royal – koža By-cast je koža s vrstvou/filmom na povrchu (polyuretán). Laminácia dáva koži exkluzívny vzhľad a taktiež robí kožu o niečo silnejšou oproti normálnym typom kože. K ďalším výhodám patria: vysoká odolnosť voči slnečnému žiareniu a excelentne necistotám odpudivý povrch. Buďte si však vedomí toho, že povrch je náchylný silným škrabancom napr. od ostrých nechtov, psov/mačiek, nožov a podobných. Takéto škrabance môžu byť odstránené jemným tepelným spracovaním, napr. použitím sušiča vlasov. V súčasnosti je tento typ kože najčastejšie používaný v nábytkárskom a odevnom priemysle – na výrobu topánok, nohavíc a opaskov atď. Starostlivosť o kožu kondicionérom na kožu alebo kompletnou koženou sadou pre By-cast.
  • Upravená koža, napr. Montana koža s ochranou povrchu – upravená koža je výborne chránená proti okolitému prostrediu vďaka ochranným vlastnostiam povrchu. Má väčšiu odolnosť voči slnečnému žiareniu ako anilínovo-farbené kože a ochrana povrchu pomáha zamedzit vode, nečistotám atď. preniknút do povrchu, ktorý môže byť zbrúsený a razený vzorom kvôli zakrytiu chýb kože (tzv. textúrovanie). Starostlivosť o kožu kondicionérom na kožu. Odporúčame aplikovať kondicionér na kožu pred prvým použitím nábytku.
  • Semianilínová koža, napr. Quattro Semianilínová koža má tenšiu povrchovú ochranu ako upravená koža. Povrch má určitú úroveň ochrany proti externým vplyvom. Semianilínová koža je 100% prírodný produkt s prirodzenou textúrou, ktorá môže dýchať a mierne sa počas používania stmavuje. Starostlivosť o kožu kondicionérom na kožu. Odporúčame aplikovať kondicionér na kožu pred prvým použitím nábytku.
  • Anilínová koža, napr. Opal koža bez povrchovej ochrany – čistá anilínová koža s prirodzenou textúrou je jemná, znamenitá a pružná. Nie je veľmi odolná slnečnému žiareniu a preto by mala byť chránená pred priamym slnečným svetlom. Absorbuje tekutiny a masnotu napr. z vlasov a spravidla naberá patinu (mierne sa počas používania stmavuje). Starostlivosť o kožu kondicionérom na kožu. Pre kožu Opal odporúčame aplikovať spray na kožu pred prvým použitím nábytku. Pokiaľ má nábytok patinu, používajte kondicionér na kožu.

Starostlivosť o kožu

Nikdy nepoužívajte chemické prostriedky na starostlivosť o kožu alebo bežné čistiace prostriedky, ktoré sú na trhu na čistenie Vašej koženej sedačky. Tie môžu zásadne ovplyvniť vlastnosti kože, dokonca ju môžu závažne a nenávratne poškodiť!

Pred aplikáciou akéhokoľvek prostriedku na kožu preveďte vždy skúšku na menej viditeľnom mieste.

Uistite sa, že Vaša kožená sedačka je umiestnená najmenej 50 cm od zdroja tepla, ako napr. krb, kachle, ohrievač, kúrenie… Nevystavujte sedačku priamemu slnečnému žiareniu ani inému silnému zdroju svetla. Pomôžete tým udržať Vašu koženú sedačku vláčnu a predídete praskaniu, lámaniu a vyblednutiu.

Udržujte kožu bez prachových častíc. Jedenkrát do týždňa sedačku pretrite vlhkou handrou.

Vetrajte v období vlhka. Vaša kožená sedačka „vypije“ zo vzduchu vlhkosť a tým predídete predčasnému vysušeniu kože.

Čerstvé škvrny a znečistenia odstraňujte z koženej sedačky ihneď za pomoci navlhčenej utierky. Použite navlhčenú špongiu a krúživými pohybmi otierajte škvrnu – jemne, netlačte, a potom dôkladne vysušte suchou utierkou. Prípadnú tekutinu ihneď odsajte papierovou utierkou. Akonáhle koža absorbuje tekutinu, môže byť škvrna neodstrániteľná! V tom prípade sa obráťte na špecializovaný servis.

Na kožené sedačky a celkovo na kožu nikdy neukladajte noviny a časopisy. Novinové farbivo môže preniknúť a zafarbiť povrch koženej sedačky.

Na sedenie používajte výhradne miesta na to určené! Striedavo užívajte všetky miesta sedačky, aby ste predišli rozdielom vo vzhľade kože a tvrdosti jednotlivých sedákov.

Optimálne klimatické podmienky pre kožený nábytok sú: vlhkosť vzduchu 50 – 75% a teplota vzduchu 10 – 25°C.

Pri starostlivosti o kožu je dôležité aj hĺbkové čistenie a vyživenie kožených súprav (kožené sedačky, kožené postele…), ktoré je vhodné vykonať 2 – 4x za rok. Zachováte tým mäkkosť a atraktívny vzhľad vašej koženej sedačky i po dlhšej dobe jej používania.

Zdieľať na